Co dokáže silikon

Silikon. Látka (úplně přesně anorganicko-organický polymer), která má nesmírně široké použití a s níž se setkáváme každý den, aniž bychom si to uvědomovali. Silikon se vyznačuje stálostí svých vlastností v širokém rozmezí teplot – má dobré elektroizolační vlastnosti, dlouhodobou odolnost vůči UV záření a povětrnostním podmínkám i vodoodpudivost, využívá se pro vylepšení maziv, v kosmetice, pro výrobu kuchyňského náčiní i další účely. Prostě dokonalý pomocník pro každého. Ale je opravdu tak ideální?

Kam silikon nepatří

V jednom případě je silikon velmi nežádoucí host – v lakovnách, zejména těch automobilových nebo určených pro bílou techniku. V těch se nesmí vyskytovat opravdu nikde, ani na vstupu či výstupu. Důvod je jednoduchý – silikon kromě jiného obsahuje také látky rušící povrchové napětí. A k tomu ho stačí i nepatrné množství.

Co to v praxi znamená? Jednoduše řečeno lak nepřilne k lakované ploše tak, jak má. Na povrchu se vytvoří řada viditelných anomálií („ostrůvků“), které celý proces lakování znehodnotí. Čím více silikonu se v procesu vyskytuje, tím více ostrůvků se na povrchu plochy objeví. Ale i malé množství silikonu může v lakovnách způsobit velké problémy.

Zkoušení a testování

Každá součást lakovny proto prochází důkladným testováním, aby se přítomnost silikonu vyloučila a vinou nezdařeného lakování nevznikaly zbytečné ekonomické ztráty. Je to důležité a potřebné, protože silikon je dnes opravdu všude. Používá se třeba k povrchové úpravě gumy nebo jako příměs do maziv pro zlepšení jejich vlastností. A v celé řadě dalších případů.

Bezsilikonová vrata EFAFLEX

Požadavky na nepřítomnost silikonu se týkají i průmyslových vrat, která jsou nedílnou součástí všech lakoven. Splnit tyto přísné podmínky dokáže jen málo společností a EFAFLEX je jednou z nich. Opakovaně umí vyhovět všem nárokům zejména automobilových společností, které své dodavatele pravidelně testují.

Zajistit „silikonovou“ čistotu celých vrat i jejich jednotlivých dílů je totiž náročné na potřebné know-how i zkušenosti pracovníků, stejně jako na zajištění náročného čisticího procesu a potřebného postupu výroby. Ten se výrazně odlišuje od produkce běžných průmyslových vrat, kde se přednosti silikonu využívají. EFAFLEX to díky svým zkušenostem dokáže a svým klientům rychloběžná vrata bez přítomnosti silikonu dodává v provedeních, jaká klienti potřebují pro své provozy.

Co přítomnost silikonu v lakovnách způsobí, je dobře vidět na obrázcích v galerii. Větší fotografie vlevo ukazuje změnu povrchového napětí způsobenou přítomností silikonu. Fotografie vpravo zachycuje správný stav – žádná změna napětí zde není patrná, silikon zde není přítomen.

Sdílet