Jak na servis vrat. Proč je dobré na něj myslet.

Průmyslová vrata mají mnoho podob a mnoho způsobů využití. Podle rychlosti je můžeme dělit na vrata rychloběžná a pomaloběžná (sekční) a podle způsobu otevírání na spirálová, rolovací či skládací. Klíčové je ale vždy místo, kde budou vrata instalována. Těch míst je nepřeberně – běžná logistická centra, výrobní závody a průmyslové haly i prostory, které jsou výjimečné svými nároky na vratové systémy a kde mohou být jen řádně certifikovaná a prověřená vrata. To jsou třeba chladírenské, mrazírenské a potravinářské provozy nebo čisté prostory, které najdete ve farmacii i elektrotechnickém průmyslu. Stále rozšířenější jsou vrata pro ochranu robotických provozů, které nejčastěji najdete v automobilovém průmyslu, ale nejen tam. Jedno však všechna vrata spojuje – bez rozdílu potřebují kvalitní a především pravidelný profesionální servis.

Dlouhá životnost a spolehlivost? Jde to!

Na vratových systémech je nejdůležitější jejich spolehlivost, bezpečnost a rychlost. Každý potřebuje jejich spolehlivé fungování 24 hodin denně 365 dní v roce a bez jakýchkoli výpadků. Pravidelný servis je základem dlouhé životnosti vrat, a navíc kromě toho také zvyšuje spolehlivost vratových systémů. A to je to nejdůležitější, protože jakýkoliv jejich výpadek přináší časové i ekonomické ztráty, a čím déle trvá, tím jsou prodělky vyšší. Expedované zboží se nedostane včas k zákazníkovi, navážený materiál nebude včas ve výrobě a tak by se dalo pokračovat.

Významnou ztrátu přinášejí zbytečně dlouho otevřená vrata i v případech, kdy dochází k nekontrolovanému úniku tepla nebo chladu. Každý zbytečný únik stojí velké částky. S pravidelným servisem a především s kvalitním dodavatelem vrat tato rizika klesají na minimum. Dobrým příkladem, že kvalitní vrata s pečlivým servisem vydrží téměř všechno, jsou vrata EFAFLEX SRT Premium, která bez potíží dosáhla v dlouhodobém testu rekordních 5 milionů cyklů (otevření + zavření vrat).

Jak servis vybírat a co je důležité 

Vše začíná už u výběru dodavatele vrat. Pokud si na počátku pořídíte ta nejlevnější vrata, ani sebelepší servis je nezrychlí. To je ale téma na jiný článek. Při výběru servisní firmy pro vaše vrata je třeba hledět na celou řadu faktorů – kde firma sídlí, jak širokou a dostupnou má síť poboček, kolik má techniků a jak erudovaní jsou, ale hlavně jaké nabízejí servisní podmínky a rychlost zásahu. Dobrým příkladem, jak poznat kvalitní servis, je čas dojezdu technika a garantovaná doba dodání náhradních dílů. Jak je to tedy v praxi? „Vyslat technika na místo poruchy nemusí být časově náročné ani pro malou a málo zkušenou firmu. Klient nahlásí závadu, servisní technik přijede rychle na místo a vše prověří. Pak ale v mnoha případech nastává problém, protože někteří dodavatelé vrat mají svou výrobu mimo ČR. Takže se pak může čekat i týdny, než potřebný díl dorazí ze zahraničí. Ten navíc často instalují smluvní firmy, které mají různé servisní podmínky a různou dobu dojezdu,“ říká Ladislav Kos, obchodní ředitel společnosti EFAFLEX-CZ s.r.o.

„Z banální poruchy se tak může stát noční můra s citelnými ekonomickými důsledky. I když to tak na první pohled nevypadá, nejsou takovéto případy vůbec ojedinělé. Proto všem doporučuji důkladně projít servisní smlouvy, nechat si předložit konkurenční nabídky a následně vybrat řešení, které vám garantuje to, co opravdu potřebujete,“ dodává.

Kde zajistit správný servis?

Výjimečné postavení na poli výroby i servisu vrat má právě mezinárodní firma EFAFLEX. Ta se svým výrobním závodem sídlí nedaleko Tábora a rychloběžným vratům se věnuje již téměř půlstoletí. Proto většinu náhradních dílů bez potíží vyrábí do 24 hodin. Navíc má hustou servisní síť zkušených techniků, kteří jsou přímo zaměstnanci firmy a celou produkci, včetně náhradních dílů, velmi dobře znají. To je přednost, kterou nenabízí žádná jiná firma v tuzemsku a kterou oceňují velké i malé firmy napříč obory. Proto vrata EFAFLEX najdete v provozech ŠKODY AUTO, Budějovického Budvaru, Madety, farmaceutické firmy TEVA nebo rodinného vinařství Malý vinař a na mnoha dalších místech Důvěryhodnost vrat EFAFLEX je kromě speciálních technologií a precizní výrobou dána právě průběžným servisem. Pravidelná a profesionální údržba je základ „dlouhověkosti vrat“ a předchází nečekaným haváriím a výpadkům. Je určitě dobré vědět, že existuje firma schopná do 24 hodin váš problém vyřešit, mnohem lepší však je žádný problém nemít. Proto je opravdu důležité pravidelný servis včas naplánovat a klidně i s velkým předstihem objednat. S přihlédnutím na plán dovolených nebo odstávek ve vaší firmě a s jistotou, že vaše vrata budou stále fungovat k vaší spokojenosti.

Co pravidelným servisem získáte

  • prodloužení životnosti vrat
  • zvýšení spolehlivosti vrat

Co správný servis obsahuje

  • kontrolu mechanických částí vrat
  • kontrolu elektrických částí vrat
  • kontrolu správné funkce ovladačů
  • kontrolu počtu otevření v návaznosti na garantovanou výměnu pružin
  • celkové seřízení chodu vrat
  • promazání vrat
Sdílet