Bylinky.cz – vrata do vlhkých prostor

Jedny z nejmodernějších skleníků v Evropě stojí na Znojemsku. Pěstují se v nich chutné bylinky, které k zákazníkům putují v květináčích nebo rovnou nařezané. Jejich cesta do domácností i gastronomických provozů začíná průjezdem vraty EFAFLEX, která také pomáhají udržet specifické mikroklima ve sklenících.

Zkušenosti ze světa a ohled k přírodě

Firma Bylinky vznikla v roce 2011 jako dceřiná společnost švédské rodinné firmy SPISA Group. Ta byla založena v 80. letech minulého století a za necelých 40 let se z ní stal největší evropský producent čerstvých bylinek v květináčích. Moravské skleníky tak při pěstování využívají znalosti a zkušenosti i ostatních pěstitelů ze skupiny. Kromě České republiky se SPISA zabývá pěstováním a zpracováváním čerstvých bylinek i ve Švédsku, Velké Británii, Polsku, Portugalsku, Španělsku a v Keni.

Provoz skleníků ve firmě Bylinky má řadu pravidel, to nejdůležitější je brát ohled na planetu a při podnikání využívat obnovitelné zdroje. K zavlažování bylinek tak využívají filtrovanou dešťovou vodu, jímanou do rezervoáru o obsahu 2500 m3. Všudypřítomnost vody také hrála jednu z nejdůležitějších rolí při výběru vrat do skleníků.

"Naše hlavní požadavky na vrata v našich provozech se týkaly odolnosti a spolehlivosti. Nejlépe je splnila vrata EFAFLEX. A to jak v případě klíčírny, kde je opravdu vysoká vlhkost, tak i u dalších vrat v našich provozech."
Václav Bajko, technické oddělení

Spolehlivá vrata do vlhkého prostředí

Vrata instalovaná do skleníků totiž musejí být spolehlivá a odolná i v prostředí s opravdu vysokou vlhkostí. O výběru vrat EFAFLEX rozhodl právě fakt, že jsou přímo vytvořená pro tyto podmínky. V čem jsou tedy vrata lepší? V porovnání s konkurencí mají lépe řešenou konstrukci. Díky tomu se v nich méně drží voda a vrata se také snadno čistí. Navíc jsou všechny kovové části z nerezu. Vrata jsou tak vysoce odolná proti poškození vodou, vlhkem i čisticími prostředky. To má pozitivní vliv nejen na jejich životnost, ale i spolehlivost.

Ve sklenících jsou instalovány celkem patery vrata EFAFLEX, z toho troje vnitřní fóliová vrata SRT-ECO, jedna spirálová zateplená vrata Essential, umístěná v interiéru, a jedna vnitřní fóliová nerezová vrata pro potravinářské účely SRT-EC. Posledně jmenovaná vrata jsou umístěna v klíčírně, kde je vlhkost nejvyšší a kde rostliny klíčí prakticky ve vodní mlze. To byl také hlavní důvod pro výběr nerezových vrat pro potravinářství.

"Vybrat správná vrata pro klíčírnu nebylo složité. Vysoké vlhkosti nejlépe odolávají nerezová vrata pro potravinářské účely EFAFLEX SRT-EC. Díky speciální konstrukci a nerezovým dílům se v nich nedrží voda, dobře se čistí a spolehlivě fungují i v extrémních podmínkách."
Pavel Jurčík, EFAFLEX

Energetická soběstačnost

Není to ale jen závlaha dešťovou vodou, která dělá provoz ohleduplný k přírodě. Bez nadsázky se dá říci, že pěstování bylinek na Znojemsku je součástí uzavřeného řetězce, který naplno využívá obnovitelné zdroje a je maximálně efektivní.

Skleníky jsou napojeny na bioplynovou stanici, která zajišťuje jejich zásobování elektrickou energií i teplem. Energie se vyrábí z kejdy z chovu prasat a energetických plodin. Ty jsou pěstovány na plochách, které jsou hnojeny biologickým odpadem z produkce bylinek. Část vypěstovaných energetických plodin je navíc využívána i pro výrobu krmných směsí pro chovaná prasata. Případný přebytek vyrobené elektrické energie je pak dodáván do sítě.

Zajímavosti

Do vysoce vlhkého prostředí klíčírny byla vyvrata vnitřní fóliová nerezová vrata pro potravinářské účely EFAFLEX SRT-EC, která spolehlivě fungují i v takto extrémním prostředí.

Bylinky.cz

Patří do skupiny švédské rodinné společnosti SPISA Group.
Provozují jedny z nejmodernějších skleníků v Evropě.
Největší evropský producent čerstvých bylinek v květináčích.
Pro zavlažování využívají dešťovou vodu.

EFAFLEX v Bylinky.cz

Celkově bylo dosud ve firmě Bylinky instalováno 5 ks vrat EFAFLEX:
3 vnitřní fóliová vrata SRT-ECO,
1 spirálová zateplená vrata Essential, umístěná v interiéru,
1 SRT-EC, vnitřní fóliová nerezová vrata pro potravinářské účely.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin