Elpro-Energo – transformátory pro všechny provozy

Energie a především jejich ceny jsou tématem, které plní média a veřejné debaty nejen u nás. Bez ohledu na aktuální ceny energií je pro zajištění spolehlivých dodávek elektřiny třeba sofistikovaná a spolehlivá infrastruktura. Mezi zásadní prvky, bez kterých se její fungování neobejde, pak patří i různé druhy transformátorů a řada dalších komponentů, které vyrábí i firma ELPRO-ENERGO. Součástí moderního a architektonicky výjimečného areálu je od roku 2020 i sedmero vrat EFAFLEX, která skvěle zapadla do designu moderního areálu. Vrata EFAFLEX mají totiž hodně společného s transformátory značky ELPRO-ENERGO – vysokou kvalitu a špičkovou konstrukci.

Přírodní materiály a zdravý prostor pro zaměstnance

Když ve společnosti ELPRO-ENERGO v podhůří Slezských Beskyd zahajovali 1. etapu výstavby nové výrobní haly s plochou 6 500 metrů čtverečních, stál před jejími tvůrci velký úkol. Na rozdíl od jiných výrobních hal zde byl požadavek investora vyhnout se plechu na fasádě. Důvod? I když je plech nejčastějším materiálem pro stavbu výrobních hal, v tomto případě bylo záměrem ho nepoužít. Plech totiž jako vodič vytváří uvnitř haly jev, který známe z fyziky pod názvem Faradayova klec. Proto padlo rozhodnutí o využití co nejvíce přírodních materiálů, jako je kámen nebo dřevo, a pro zaměstnance uvnitř hal přivést co nejvíce denního světla.

"Naše transformátory i další výrobky musejí splňovat i ty nejnáročnější požadavky našich klientů a stejně tak musejí odpovídat nejnovějším trendům v oboru. Stejné požadavky pak klademe i my na naše dodavatele včetně dodavatele vratových systémů. Vrata EFAFLEX jsou spolehlivá a mají dlouhou životnost díky preciznímu konstrukčnímu provedení a kvalitním materiálům. Dalším kladem je i jejich design, který skvěle ladí s našimi novými výrobními halami."
Ing. René Mrajca, jednatel společnosti

A to nebylo všechno, na co se při tvorbě projektu kladl důraz. Kromě přírodních materiálů a denního světla, které kupolové světlíky rovnoměrně přivádějí na pracovní plochu celé haly, se myslelo i na tepelné úspory. Ty zajišťuje unikátní odvětraná fasáda, která má tepelněizolační vlastnosti srovnatelné s pasivními domy. V celé hale je i podlahové vytápění v betonové desce podlahy. To výrazně zvyšuje tepelný komfort na pracovišti. A díky tomu, že je plocha podlahy rozdělena na 10 samostatných okruhů, je možné na každém pracovišti regulovat teplotu podle potřeby. Díky pečlivé přípravě projektu a precizní realizaci si stavba také odnesla významné ocenění. Tou byla hlavní cena Stavba Moravskoslezského kraje 2021 v kategorii průmyslové stavby.

Rychloběžná vrata ve výrobě transformátorů

Proč si do moderního areálu, postaveného z přírodních materiálů s důrazem na design a příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance, vybrali právě vrata EFAFLEX? Hned z několika důvodů. Jedním z nich jsou úspory energií – i rychloběžná vrata EFAFLEX k nim díky své rychlosti a spolehlivosti přispívají. Dalším důvodem je použití kvalitních materiálů a jejich precizní provedení. To zaručuje dlouhou životnost a roční garanci počtu otvíracích cyklů. Konkrétně se jedná o patero rychloběžných venkovních zateplených vrat s označením SST-S ECO. Ta mají rychlostí otevírání až 1,5 m/s a roční garanci 200 tisíc otevíracích cyklů. Tato vrata v areálu doplňují dvoje vnitřní vrata pro vysoké zatížení s označením SRT-L a roční garancí až 150 tisíc otvíracích cyklů.

"Při výběru vrat pro areál v podhůří Beskyd hrál jednu z hlavních rolí fakt, že vrata EFAFLEX mají s produkcí firmy ELPRO-ENERGO mnoho společného. Tím jsou špičkové parametry výkonu, precizní zpracování a spolehlivost. Dalším faktorem pro jejich výběr byl i fakt, že designově skvěle zapadla do moderních výrobních hal, které v prvé řadě myslí na příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance a energeticky úsporný provoz."
Petr Emrich, EFAFLEX

Bezpečný provoz

Kromě výše uvedených předností vrat je to i splnění bezpečnostních požadavků, které přispělo k výběru vrat EFAFLEX. Konkrétně se jedná o instalaci infračervených mříží, které jsou integrovány přímo do rámu vrat. Jde o bezpečnostní systém s označením EFA-TLG, kde křížící se infračervené paprsky vytvářejí plošnou světelnou mříž, která bezdotykově zjistí i nejmenší překážky. Je-li něco v cestě, pohyb zavírání se ihned zastaví, respektive se ani nespustí. Dalším bezpečnostním prvkem je napojení vnitřních vrat SRT-L (ta jsou instalovaná v kombinaci s požární roletou) na EPS, která se v případě vyhlášení požáru otevřou.

Zajímavosti

Při stavbě výrobního areálu se kladl důraz na použití přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen, a také na co nejvyšší přívod běžného světla do výrobních prostor. Díky tomu mají zaměstnanci nadstandardní pracovní podmínky.

ELPRO-ENERGO

1997 vzniká společnost ELPRO CZ, která prodává transformátory.
Od roku 2001 působí pod názvem ELPRO-ENERGO.
Firma se mimo jiné věnuje výrobě a vývoji magnetických obvodů pro vysokonapěťové transformátory.
V jejím portfoliu najdeme suché, olejové, proudové, napěťové i kombinované transformátory.
Kromě transformátorů nabízí i řadu dalších produktů, mezi které patří kioskové trafostanice, omezovače přepětí, komponenty pro transformátory a řada dalších komponentů.

EFAFLEX v ELPRO-ENERGO

Součástí výrobního areálu od roku 2020.
Celkem instalováno 7 ks rychloběžných vrat.
5 ks venkovních zateplených vrat EFX-SST-S ECO s rychlostí otevírání až 1,5 m/s a roční garancí 200 tisíc otvíracích cyklů.
2 ks vnitřních vrat pro vysoké zatížení EFX-SRT-L s rychlostí otevírání až 2 m/s a roční garancí až 150 tisíc otvíracích cyklů.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin