Jawa a Jihostroj – stoletá tradice

Nejstarší fungující československá firma na výrobu motocyklů Jawa a Jihostroj, společnost se stoletou tradicí v oboru přesného strojírenství, mají mnoho společného. Kromě slavné historie a známosti na zahraničních trzích to jsou i osoba majitele Jiřího Gerle a rychloběžná vrata EFAFLEX, která jsou ve výrobních závodech obou značek.

Jihostroj dlouhodobě působí na průmyslovém trhu výrobců letadel, stavebních, lesních a zemědělských strojů a další mobilní techniky. Zaměřuje se na vývoj, výrobu, prodej a servis vlastních výrobků ze segmentu hydraulických a leteckých zařízení. Díky své stoleté tradici (jeho historie se píše od roku 1919), nabytým zkušenostem a vysoce kvalifikovaným zaměstnancům si firma vytvořila silnou obchodní pozici na trzích celého světa. Za dobu svého působení si dokázala úspěšně poradit i s hospodářskými krizemi a změnou politických systémů.

"Hlavním impulzem pro pořízení vrat EFAFLEX byla potřeba zrychlit logistiku v provozech a také požadavek na zamezení zbytečným únikům energií. Naše vrata tyto nároky splnila k maximální spokojenosti klienta, a proto budou při obměně vratových systémů v areálu instalována i další vrata EFAFLEX."
Ladislav Mašek, EFAFLEX

Slavná historie i budoucnost

JAWA MOTO, která sídlí v Týnci nad Sázavou, vstoupila na československý trh o deset později. Bylo to v roce 1929, kdy byl také uveden na trh první motocykl značky Jawa. Mezi ty nejznámější patří Jawa 50 Pionýr a Jawy 250 a 350. JAWA dosahovala významných úspěchů na světových trzích v předválečných i poválečných letech. Mezi nejpovedenější patřila šedesátá léta, kdy na strojích této značky jezdili legendární závodníci jako Gustav Havel nebo František Šťastný.

Firma se však orientovala především na východní trhy a po rozpadu východního bloku přišlo kritické období a hrozba zániku slavné značky. Tu nakonec v roce 1996 zachránil právě jihočeský Jihostroj, který si obdobným těžkým obdobím po roce 1989 také prošel. Nový majitel firmu stabilizoval a umožnil její další existenci. Výroba v Týnci nad Sázavou, která byla zahájena už v roce 1931, tak mohla pokračovat dál.

Rychloběžná vrata v Týnci a Velešíně

A proč si v Jawě a Jihostroji vybrali vrata EFAFLEX? Důvody nejsou překvapivé – stejně jako u ostatních klientů rozhodla rychlost a spolehlivost vrat. Významným plusem pro výběr vrat EFAFLEX byl také roční garantovaný počet až 200 tisíc otevíracích cyklů a jejich kvalitní izolace, kterou zajišťují lamely EFA-THERM.

Ve Velešíně, kde sídlí Jihostroj, jsou tak nyní instalována dvoje venkovní vrata EFA SST-ECO v zateplené variantě. V týneckém závodě Jawy jsou to stejná vrata, kterými proudí materiál do provozu lisovny. Celá vrata se tak otevírají jen při návozu materiálu, při průchodu jednotlivců je používán pouze vchod pro pěší, který je umístěn hned vedle rychloběžných vrat. Vrata EFAFLEX se v provozu osvědčila, a proto se ve Velešíně plánuje na rok 2020 výměna dvojích současných plechových vrat za dvoje nová, rychloběžná zateplená spirálová vrata EFAFLEX SST-L ECO.

Jihostroj a Jawa

JihostrojEFAF je výrobní firmou se stoletou tradicí v oboru přesného strojírenství. Dlouhodobě působí na průmyslovém trhu výrobců letadel, stavebních, lesních a zemědělských strojů a další mobilní techniky.
JAWA MOTO je dceřiná společnost Jihostroje.
Hlavním předmětem podnikání společnosti je výzkum, vývoj a výroba motocyklů, jejich náhradních dílů a příslušenství.

EFAFLEX v Jihostroji a Jawě

V Jihostroji a Jawě jsou 3 ks vrat EFA-SST ECO v zateplené variantě.
Venkovní vrata EFA-SST ECO, v Jihostroji a Jawě zateplená. Vyznačují se vysokou spolehlivostí, hravě zvládají 200 tisíc otevíracích cyklů ročně.
V týneckém závodě byla vrata doplněna o dveře pro pěší.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin