Kde vládne mráz – La Lorraine

Aktivní přístup k inovacím, investice do nových technologií a důkladné vnímání potřeb zákazníků jsou společné rysy podnikání společností EFAFLEX a La Lorraine, největšího tuzemského dodavatele pečiva k dopékání. Od roku 2013 je i díky těmto atributům několik desítek rychloběžných vrat EFAFLEX v moderním výrobním závodě v Kladně. 

Z mrazu do pece

La Lorraine je významným hráčem na poli gastronomie pro maloobchod i velkoobchod – jeho nabídka čítá přes 300 druhů sladkého a slaného pečiva k dopékání. V ročním součtu se jedná o více než 70 tisíc tun pečiva, kterým je zásobován nejen tuzemský trh, ale i více než deset evropských zemí.

Veškeré zboží prochází unikátním velkokapacitním mrazicím skladem v Kladně, kde je neměnná teplota minus 25 stupňů Celsia a z důvodu požární prevence obsah kyslíku snížený na 15 %. Sklad je v provozu od roku 2013 a jeho kapacita je úctyhodných 27 tisíc palet zboží, rozložených do 15 pater, s celkovou výškou mrazáku 38 metrů. 

Jak udržet chlad

V kladenském skladu proto mají vrata EFA-SST TK100, vyvinutá speciálně pro chladírenské a mrazírenské provozy. Veškerý tok výrobků do mrazírenské haly proudí skrz jedno jediné místo, které je také tím nejdůležitějším v celém logistickém řetězci – skrz vrata EFAFLEX.

Jedna vrata se používají jako primární, druhá jako rezervní. Primární vrata mají za sebou po šesti letech provozu úctyhodných 1 800 000 cyklů a záložní vrata 500 000 cyklů (1 cyklus = otevření a zavření). Takovou zátěž žádná jiná vrata nevydrží. 

Vrata se pyšní skvělou izolací, kterou zajišťují 100mm izolační lamely EFA-THERM, vynikající těsností a perfektní mechanickou konstrukcí. Díky tomu vrata výrazně šetří náklady na energie, pomáhají měřitelně minimalizovat tepelnou ztrátu, a navíc přispívají k udržení konstantních klimatických podmínek v mrazírenských prostorách. 

Mrazírenské a chladírenské provozy jsou velmi specifické a náročné na provoz i obsluhu, na druhou stranu ale dají vyniknout všem přednostem vrat EFAFLEX – spolehlivosti, rychlosti, těsnosti a izolaci, vedoucím k úsporám energií. Díky tomu obliba vrat série TK, určené právě pro chladírenské a mrazírenské provozy, stále roste. 

Jan Švancara, EFAFLEX 

Izolace, rychlost a bezpečnost

Kromě izolace a těsnosti je to i rychlost, která dělá vrata série TK výjimečnými. Rychlé otevírání i zavírání totiž výrazným způsobem omezuje proudění teplého vzduchu v chlazených prostorách a zamezuje jeho následné kondenzaci, která se v chladném prostředí mění na nežádoucí námrazu a led a významně tím zpomaluje logistické procesy. (Více se o této problematice dozvíte v článku „Jak zabránit…“ – proklik na článek.) 

Plynulost provozu a bezpečnost na pracovišti v extrémních podmínkách zajišťuje u všech instalovaných vrat infračervená mříž EFA-TLG, která chrání lidi, vrata, vozidla i materiál. Díky křížícím se infračerveným paprskům, které vytvářejí plošnou světelnou mříž, dokáže bezdotykově zjistit i nejmenší překážky, a je-li něco v cestě, ihned zastaví zavírání. 

Kromě speciálních vrat série TK bylo do roku 2019 ve výrobním závodě La Lorraine na různých místech provozu instalováno i 16 ks vrat EFA-SST, čtvery vrata EFA-STR, šestery vrata STR EC a 10 kusů vrat STR Premium. V roce 2019 se počet vrat rozšířil celkem o 17 kusů rychloběžných vrat EFAFLEX různého provedení.

LaLorraine

Součást skupiny La Lorraine Bakery Group, belgické rodinné společnosti
Jeden z největších tuzemských dodavatelů pečiva k dopékání
Výrobní závod v Kladně s roční kapacitou 70 tisíc tun
Výškový velkokapacitní mrazicí sklad s kapacitou 27 tisíc palet zboží
Z Kladna se zásobuje tuzemský a evropský trh

EFAFLEX v LaLorraine

Celkově bylo dosud v La Lorraine instalováno 57 ks vrat EFAFLEX:
4× EFA-SST TK, rychloběžná spirálová vrata pro mrazírenské prostory, ideální pro uzavírání silně frekventovaných otvorů s náročnou izolací, 32× EFA-STR, velmi rychlá vrata s rychlostí 3,6 až 4 km/hod., nenáročná na údržbu, vysoce zatížitelná a velmi stabilní, 21× EFA-SST, energeticky úsporná vrata pro uzavírání hal s bezkonkurenční zvukovou a tepelnou izolací.
Sdílet

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Splnění nejpřísnějších potravinářských norem, jako je např. HACCP nebo certifikace EC
 2. Snadné čištění
 3. Nejvyšší možná rychlost
 4. Špičková izolace vrat
 5. Minimalizace tepelných ztrát
 6. Jedinečná konstrukce, která umožňuje spolehlivý provoz až do minus 30 stupňů
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Ideální zachování chladícího řetězce
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 200 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin

Galerie

Chci vědět více