Letiště České Budějovice

Od června 2019 je na českobudějovickém letišti nový moderní terminál. Investice ve výši více než půl miliardy korun má regionu přinést větší konkurenceschopnost a také jeho přitažlivost pro potencionální návštěvníky. Kromě nového parkoviště a přístupové komunikace zpříjemní cestujícím odlet nebo návrat z cest také rychloběžná vrata EFAFLEX.

Rychlost na dálkové ovládání

V areálu letiště jsou instalována dvoje rychloběžná zateplená vrata EFAFLEX SST-ECO. Důvodů pro jejich instalaci bylo hned několik. Kromě zdařilého designu prosvětlených vrat, který zajišťují průhledné lamely EFA-CLEAR z akrylového skla, je to především jejich rychlost a konstrukce.

Letiště České Budějovice má ambici být standardním regionálním letištěm, které se stane pomyslnou vstupní branou do Jihočeského kraje. Věříme, že vrata Efaflex nám v tomto našem cíli budou užitečným pomocníkem.“

Ing. Robert Kala, náměstek ředitele Jihočeského letiště České Budějovice

Rychlost otevírání vrat zvyšuje komfort cestujících – haly se zbytečně nevětrají ani nehrozí žádný průvan, a rychlé otevírání i zavírání navíc šetří energie, stejně jako jejich zateplení. Vrata tak kromě pohodlí přispívají i k hospodárnosti provozu. Konstrukce vrat pak zaručuje jejich dlouhou životnost a spolehlivost. Garantovaný roční počet 200 tisíc otevíracích cyklů hovoří za vše. Vrata jsou na přání investora s otevíráním na dálkový ovladač.

EFAFLEX kromě vlastních vrat instaloval na letiště formou subdodávky i další prvky, a to protipožární uzávěry a rolovací hliníkové mříže. Vše proběhlo podle plánovaného harmonogramu, a to včetně odzkoušení a zaškolení obsluhy.

Novinek na letišti, o které se pro své vlastníky, Jihočeský kraj a město České Budějovice, stará společnost Jihočeské letiště České Budějovice, je ale mnohem víc. Patří mezi ně například osvětlení dráhy, meteorologické vybavení a rentgeny u odbavení. Mezi nejdůležitější technologie, které zajišťují bezpečný letecký provoz, patří navigační systém. Ten umí navádět stroje na mezinárodních letištích v noci, za mlhy a za ztížených podmínek.

Vrata EFAFLEX najdete ve všech průmyslových provozech, ale i na místech, kde je na první pohled nikdo nečeká. Takovým případem je třeba Letiště České Budějovice, které také potřebuje rychlá a spolehlivá vrata. Navíc v designu, jenž splňuje i estetické nároky.“

Ladislav Kos, EFAFLEX

Práce na modernizaci letiště trvaly necelé dva roky – začaly na podzim roku 2017 a v červnu 2019 bylo letiště po schválení Úřadem pro civilní letectví uvedeno do zkušebního provozu. To znamená, že ho nyní mohou využívat letadla do rozpětí křídel 24 metrů, ultralighty a vrtulníky. V současné době začíná jednání se jmenovaným úřadem o povolení mezinárodního letiště, které odhadem potrvá tento a příští rok. Během té doby je otevřený prostor pro jednání s leteckými společnostmi, které by mohly do Českých Budějovic létat a naplnit tak záměr přilákat do tohoto regionu nové turisty.

Letiště České Budějovice

Otevření terminálu: červen 2019
Areál ve zkušebním provozu
V jednání je povolení mezinárodního veřejného letiště (s Úřadem pro civilní letectví)
Předpokládané získání povolení je očekáváno v roce 2020

EFAFLEX NA LETIŠTI

2× rychloběžná spirálová vrata EFA SST-ECO
Zateplená pro lepší komfort cestujících a úspory energie
Garantovaný počet otevření 200 tisíc ročně
Otevírání na dálkový ovladač
Vrata jsou částečně prosklená

Galerie

Chci vědět více