Stora Enso – udržitelné podnikání s obnovitelnými produkty

Stora Enso vyvíjí a vyrábí řešení založená na dřevě a biomase pro celou řadu odvětví. Díky tomu je předním dodavatelem obnovitelných produktů v rámci obalů, biomateriálů, dřevěných konstrukcí a papíru. V České republice najdeme hned tři místa spojená s touto značkou – v Plané v západních Čechách, v Ostravě a ve Ždírci nad Doubravou, kde v průběhu let 2021–22 vznikla díky investici ve výši téměř 80 milionů eur nová výrobní linka na CLT panely. Součástí moderního areálu je také 22 kusů rychloběžných vrat EFAFLEX a jedna protipožární roleta.  

Stora Enso ale není jen lídrem oblasti obnovitelných produktů. Je také jedním z největších soukromých vlastníků lesů na světě a přední biohospodářskou společností, která podporuje své zákazníky na cestě k produkci šetrné k životnímu prostředí. A to je i jedním z důvodů, proč si ve společnosti Stora Enso vybrali vrata EFAFLEX. Splňují totiž náročné požadavky, kterým musejí moderní provozy vyhovovat – jsou energeticky úsporná, spolehlivá a díky své rychlosti otevírání a zavírání dokážou šetřit významné částky za energie. Dalším, neméně důležitým faktorem je to, že rychle zavřená vrata pomáhají udržovat na pracovišti stabilní mikroklima. Tím vytvářejí i příjemnější pracovní podmínky pro zaměstnance v halách. 

Naše společnost se věnuje řešením, která jsou založená na dřevě a biomase. Je pro nás proto důležité, aby i naši zákazníci a dodavatelé hledali taková řešení, která jsou šetrná k životnímu prostředí. A to vrata EFAFLEX díky své rychlosti, spolehlivost a výdrži jsou. Výhodou těchto vrat je i to, že všechny uvedené podmínky splňují i v nadměrné velikosti vrat v našich provozech. 

Tomáš Adamec, technical manager, STORA ENSO

Rychloběžná vrata pro vjezd kamionů 

Že rychlost otevírání vrat šetří peníze, to platí v každém provozu s vytápěnými halami. V provozech, kde jsou instalována vrata větších a velkých rozměrů, to platí dvojnásob. Proč? Protože úspora je závislá nejen na rychlosti otevření (i zavření), ale i na velikosti otevíraných vrat. Zjednodušeně řečeno – čím větší otvor se pro proudění vzduchu otevře, tím důležitější je rychlé zavření, aby se zbytečně dlouho nevětralo. 

A jak je to ve Ždírci? Tam potřebovali instalovat opravdu velká vrata, která umožňují vjezd celým kamionům pro navážení materiálu do výrobní haly. Proto padla volba na troje vrata EFX-SST-XL Premium s úctyhodnými rozměry téměř 9 metrů na šířku a 5,5 metru na výšku. Jedná se o zateplená vrata pro uzavírání hal konstruovaná na vysoké zatížení. Hravě tak zvládnou stovky otevíracích cyklů každý den bez ohledu na roční období nebo počasí. 

Vrata EFAFLEX si zákazníci pořizují z mnoha důvodů. Mezi ty nejdůležitější patří rychlost, spolehlivost a také špičkový servis. V dnešní době navíc vrata EFAFLEX přinášejí firmám i další benefit v podobě úspory energií. Mít rychlá a spolehlivá vrata se tak opravdu vyplatí víc než kdy jindy. 

Vladimír Poledna, EFAFLEX

Rychloběžná vrata v prvním poschodí

Rychloběžná vrata velkých rozměrů ale nejsou jedinou zajímavostí ve ždíreckém provozu firmy Story Enso. Tou další jsou troje rychloběžná vrata ve výši prvního nadzemního podlaží. Ta slouží pouze vysokozdvižným vozíkům k návozu materiálů. Konkrétně se jedná o vrata s označením EFA-SST-ECO L, zateplená, každá o rozměrech 3 × 3 metry a s rychlostí otevírání až 1,5 m/s a roční garancí 200 tisíc otevíracích cyklů. Tím ale výčet vrat nekončí. Celkem je v areálu ve Ždírci 22 kusů rychloběžných vrat EFAFLEX, z toho 21 venkovních, v zateplené verzi, a jedna vnitřní vrata s označením EFA-STR-S, která slouží pro oddělení vnitřních provozů.

Pro bezpečnost a snadné ovládání

Vrata EFAFLEX se ale mohou pyšnit více parametry, které přispívají k hladkému toku logistických operací. K nim patří další periferie a prvky, které zvyšují i bezpečnost na pracovišti. Jedná se například o infračervenou světelnou mříž, která je integrovaná přímo do rámu vrat. Jedná se o bezpečnostní systém s označením EFA-TLG, kde křížící se infračervené paprsky vytvářejí plošnou světelnou mříž, která bezdotykově zjistí i nejmenší překážky. Je-li něco v cestě, ihned se zastaví pohyb zavírání, respektive se ani nespustí. Tím chrání lidi, vrata i manipulační techniku. Pro zrychlení procesů je také všude instalované i dálkové otevírání vrat. 

Servis do 24 hodin a vlastní týmy techniků

Mít všechna rychloběžná vrata v areálu od jednoho výrobce má řadu výhod. Mít je od společnosti EFAFLEX má navíc ještě dvě, a to exkluzivní. První je schopnost vyrobit většinu náhradních dílů do 24 hodin. Tou druhou pak skutečnost, že se o servis starají přímo zaměstnanci firmy v pobočkách, které jsou po celé republice. Pokud tak dojde na servis vrat, ať už plánovaný, nebo třeba po nějaké nehodě, klient má jistotu, že nebude zbytečně čekat na smluvní pracovníky třetích stran nebo na dodávku náhradních dílů ze zahraničí. 

STORA ENSO

Společnost, která se věnuje řešením založeným na dřevě a biomase.
V České republice má pobočky v Plané, Ždírci nad Doubravou a Ostravě.
Historie dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou sahá až do 19. století, kdy byla postavena první pila.
V roce 2001 se 100% vlastníkem stává STORA ENSO
Pobočka ve Ždírci, kde jsou instalovaná vrata EFAFLEX, zaměstnává více než 250 zaměstnanců.
V letech 2021–22 bylo ve ždíreckém areálu investováno téměř 80 milionů eur do nové výrobní linky na CLT panely.
Plánovaná kapacita je 120 000 m³.

EFAFLEX ve STORA ENSO

První vrata EFAFLEX jsou ve firmě STORA ENSO od roku 2021.
Ve ždíreckém areálu je celkem 22 kusů rychloběžných vrat EFAFLEX a 1 požární roleta.
10 ks EFX-SST Premium s rychlostí otevírání až 2,5 m/s a roční garancí až 250 tisíc otevíracích cyklů. Z toho 3 ks vrat v „nadměrném“ provedení o rozměrech 8,79 × 5,5 metru pro vjezd kamionů do haly.
11 ks EFX-SST-ECO s rychlostí otevírání až 1,5 m/s a roční garancí 200 tisíc otevíracích cyklů.
1 ks EFA-STR-S s rychlostí otevírání až 4 m/s a roční garancí až 250 tisíc otevíracích cyklů.
1 požární roleta.
Sdílet

Zajímavosti

Pro vyšší bezpečnost na pracovišti mají vrata EFAFLEX integrovanou infračervenou mříž. Jedná se o bezpečnostní systém, který bezdotykově zjistí i nejmenší překážky. Je-li něco v cestě, pohyb zavírání se ihned zastaví.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin

Galerie

Chci vědět více