TON – ručně ohýbaný nábytek s tradicí

Značku TON zná patrně většina z nás. Její továrna, založená už v 19. století v Bystřici pod Hostýnem, je dnes nejstarším místem na výrobu ohýbaného nábytku na světě. Není to ale jen historie, na co mohou být v TONu po právu pyšní. Na historickou tradici současnými nápady úspěšně navazují designéři, kteří dokážou propojovat kvalitu, inovativní tvary nábytku a také odkaz místa. O tom, že se v Bystřici vydali správnou cestou, svědčí to, že zájem o židle a stoly z bystřické továrny roste. Proto tam také inovovali výrobní proces, kdy po instalaci rychloběžných vrat EFAFLEX došlo u CNC stroje ke zrychlení výroby o úctyhodných 31 %.

Jak to celé začalo

Zahájení provozu unikátní továrny na ohýbaný nábytek se datuje do roku 1861. Tehdy byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz firmy, jejíž zakladatel Michael Thonet dal své jméno i do jejího názvu. Firma pak v průběhu staletí prošla řadou změn. Mezi ty nejvýznamnější patří změna v roce 1946, kdy se THONET stal národním podnikem. V roce 1953 došlo ke úpravě názvu na TON (zkratka Továrny na Ohýbaný Nábytek). Od roku je 1994 je pak firma akciovou společností. 

Hledali jsme řešení, které by nám pomohlo zrychlit výrobu. Do té jsme potřebovali pořídit vrata, která budou opravdu rychlá a spolehlivá a budou mít také špičkový a rychlý servis. Volba proto padla na vrata EFAFLEX, která všechny tyto parametry beze zbytku splňovala. Důvod výběru byl jednoduchý – když máte výrobní zařízení, které stojí miliony nebo i desítky milionů korun, potřebujete k nim instalovat spolehlivá vrata. Navíc s jistotou, že jakákoli závada bude opravdu rychle odstraněna. U takovýchto zařízení si nemůžete dovolit ten komfort, že je necháte třeba týden stát, než dorazí někdo na opravu.

Pavel Urban, TON

Ale pojďme zpět k založení. Místo nezvolil Thonet náhodně – továrna byla obklopena bukovými lesy, které nabízely dostatek materiálu pro výrobní proces. Ve výrobě zavedl do té doby neobvyklý systém průmyslové organizace práce, kdy se dělník specializoval pouze na jednu činnost. Součástí produkce byly i unikátní technologie, které pomohly židlím z Bystřice k nižší ceně a expanzi do celého světa. 

Zrychlení výroby a snížení prašnosti

Zavádění nových technologií do výroby a inovace jednotlivých procesů patří k bystřické firmě i dnes. Protože tempo výroby už neodpovídalo současným nárokům, došlo k rozhodnutí o jeho inovaci. Součástí změn byla instalace rychloběžných vrat EFAFLEX, která nahradila původní vrata od výrobce CNC stroje. To byla pneumaticky poháněná vrata s otevíráním do strany, která již nevyhovovala nárokům a celý výrobní proces zpomalovala. Proto padlo rozhodnutí o instalaci čtvero vrat EFAFLEX EFA MS pro robotická pracoviště.

Spolupráce mezi firmami EFAFLEX a TON trvá už dvě dekády. První vrata EFAFLEX, konkrétně venkovní vrata EFA-SST, byla v TONu instalována již v roce 2003 a stále spolehlivě fungují. Dlouhá životnost našich vrat je dána jejich konstrukčním řešením, unikátní spirálou a použitými materiály. A v neposlední řadě také kvalitním servisem, bez něhož se žádná vrata neobejdou. V tomto případě hovoří ve prospěch našeho servisu i fakt, že ho provádějí naši vlastní zaměstnanci a že většinu náhradních dílů dokážeme vyrobit do 24 hodin. 

Jiří David, EFAFLEX

Tato vrata se vyznačují rychlostí otevírání až 1,8 m/s a roční garancí 250 tisíc otevíracích cyklů. Mohou se pyšnit i tím, že během jedné minuty zvládnou až 7 otevíracích cyklů a jsou nedílnou součástí bezpečného výrobního procesu firmy. Při jejich instalaci v bystřickém závodu byla důležitá úprava stávajícího softwaru a úzká spolupráce při instalaci vrat tak, aby implementace proběhla co nejlépe a v co nejkratší době. Vše se podařilo velmi rychle zrealizovat a výsledkem je zrychlení výrobního cyklu CNC stroje o celých 31 %, což je výsledek, který předčil očekávání.

Vrata pro vyšší bezpečnost

Zrychlení výroby není jediným benefitem instalací nových rychloběžných vrat. Vrata určená pro robotická pracoviště mají výhodu i v tom, že chrání stroje i pracovníky obsluhy. Dalším, neméně důležitým projektem byla instalace rychloběžných vrat EFAFLEX EFA SST PS v lakovací lince. Požadavkem byla eliminace přestřiků laku generovaných v lakovací kabině, které ulpívaly na čerstvě nalakovaných židlích v sušicím tunelu. Kvalita výrobků TON je maximální možná a jakékoli chyby výsledného produktu nepřipadají v úvahu. Oddělením prostor lakovací kabiny a sušicího tunelu rychloběžnými vraty EFAFLEX EFA SST PS se podařilo zabránit možným přestřikům zasychajícím na povrchu židlí. Díky tomu mají výrobky TON sametový povrch. 

Překážkou instalace nových rychlých vrat v lakovací lince nebyl ani stísněný prostor pro jejich umístění – vrata v lakovací lince mají z prostorových důvodů menší průměr spirály. Omezený prostor pro instalaci zateplených venkovních vrat umístěných na opláštění lakovací linky byl důvodem k využití oválné spirály. Oválná spirála se může honosit stejnými přednostmi jako ta kruhová – rychlostí otevírání, dlouhou životností i spolehlivým provozem. Používá se všude tam, kde panují stísněné podmínky a není prostor pro klasickou kruhovou spirálu. 

Když rychlost zlepšuje výrobní procesy

Kromě zmiňovaných vrat EFAFLEX série MS pro robotické provozy je v bystřickém závodě také řada dalších rychloběžných vrat EFAFLEX. Ta první, venkovní vrata EFA-SST, byla v TONu instalována již v roce 2003. Od té doby spolehlivě slouží. I díky výdrži, spolehlivosti a rychlosti těchto vrat byla ve vnitřních a venkovních prostorách továrny postupně osazena i další rychloběžná vrata EFAFLEX. Vrata oddělují jednotlivé provozy a chodby, kde se pohybují lidé a proudí materiál do a z výroby. 

Rychlost vrat je totiž důležitá i zde. Zbytečně dlouhé čekání na otevření či zavření vrat snižuje efektivitu výroby a také může způsobovat nárůst plateb za energie. Pokud totiž venkovní vrata otevíráte a zavíráte pomalu, zbytečně také větráte. To je při dnešních cenách energií luxus, který není dobré si dopřávat. Proto je instalace vrat výhodná nejen z hlediska rychlosti logistických procesů, ale i z důvodů úspor energií. 

 

TON

Společnost, která vyrábí ručně ohýbaný nábytek s tradicí již od roku 1861.
Továrna v Bystřici pod Hostýnem je nejstarší svého druhu na světě.
Specializuje se na výrobu židlí, křesel, lavic, doplňků a stolů.
Firma prošla řadou proměn, kromě jiného i změnou majitelů i názvu. Původní název Gebrüder Thonet (zakladatelem byl Michael Thonet společně se svými syny) nahradila řada jmen, od roku 1953 se společnost jmenuje TON (zkratka Továrny na Ohýbaný Nábytek).
Továrna sídlí uprostřed bukových lesů, jejichž dřevo se používá k výrobě nábytku.

EFAFLEX v TONu

3 ks EFA STR-L – spirálová plachtová vrata umístěná do vjezdu do hal. Vyznačují se vysokou rychlostí otevírání až 2 m/s. Roční garance otevíracích cyklů je 150 tisíc. Možnost výběru z několika barevných variant.
3 ks EFA-SST-L – zateplená venkovní vrata s lamelou EFA-CLEAR z průhledného akrylátového skla. Vrata mají roční garanci až 250 tisíc otevíracích cyklů a rychlost otevírání až 2,5 m/s. Z toho jedna vrata mají kvůli stísněným podmínkám pro jejich instalaci oválnou spirálu.
4 ks EFA MS pro robotická pracoviště.
1 ks EFA SST PS v lakovací lince.
Sdílet

Zajímavosti

První venkovní rychloběžná vrata EFAFLEX byla v bystřické továrně instalována již v roce 2003. Díky pravidelnému servisu slouží spolehlivě dodnes.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin

Galerie

Chci vědět více