Vitesco Trutnov – udržitelná mobilita pro budoucnost

Velmi ambiciózní cíl si vytyčili ve firmě Vitesco Technologies – stát se jedničkou v oblasti čistých pohonů. Už dnes nabízí řešení pohonu pro všechny typy vozidel. Více než deset let jsou součástí rozvoje e-mobility v trutnovském závodě firmy i tři desítky vrat EFAFLEX. V letošním roce pak najde v tomto areálu uplatnění dalších osm vratových systémů EFAFLEX EFA-SRT, a to v přechodových komorách. 

Rychlý rozvoj elektrifikace

Ve Vitescu jsou experty na klíčovou složku každého vozidla – hnací ústrojí. To je zodpovědné za přenos hnací síly, a tedy za pohyb vozu. Právě tomu, aby se jednalo o pohyb maximálně energeticky efektivní, se v Trutnově věnují. O tom, že se Vitescu na tomto poli opravdu daří, svědčí množství odběratelů z řad renomovaných automobilových značek. Společně s rostoucím množstvím zakázek pak rostou i požadavky na výrobní prostory, jejichž součástí musí být i průmyslová vrata. Při výběru vrat do nových výrobních prostor pak byla vrata EFAFLEX první volbou hned z několika důvodů. 

S rychloběžnými vraty EFAFLEX máme pozitivní zkušenosti. I po dlouhých letech plného provozu všechna vrata spolehlivě fungují. Proto jsme v průběhu let do výrobních prostor vždy doplňovali vrata EFAFLEX. Stejně tak to bylo i u posledního rozšíření výrobních prostor v přechodových komorách, kde díky osvědčené rychlosti a spolehlivosti byla vrata EFAFLEX tou první volbou. 

Jiří Barvínek, Vitesco Trutnov

Spolehlivost a komunikace s automatizovaným systémem

Tím prvním je dlouhodobá spokojenost s fungováním již instalovaných rychloběžných vrat EFAFLEX v trutnovském závodě – vrata jsou velmi rychlá a i po více než dekádě provozu spolehlivá jako po instalaci. Nebyly to ale jen spolehlivost a rychlost, které o výběru vrat EFAFLEX rozhodly. Významným důvodem pro jejich výběr byl i fakt, že tato vrata dokázala nabídnout schopnost komunikace s řídicím automatizovaným systémem AGILOX. To neuměla žádná jiná vrata poskytnout. I proto bylo rozhodnuto o nákupu osmera vrat EFAFLEX do nových přechodových komor.

Vrata v přechodových komorách

Přechodové komory jsou budovány tam, kde je ve výrobě potřeba oddělit čisté výrobní prostory od těch běžných, nebo tam, kde jsou vysoké rozdíly teplot mezi jednotlivými provozy, typicky třeba v mrazírenských prostorách. První zmiňovaný příklad se týká právě výroby ve společnosti Vitesco. A jak přechodové komory fungují? Důležité je, aby v provozech nevznikal žádný průvan, který by roznášel všechny možné nečistoty. Proto jednotlivé provozy oddělují přechodové komory a proto také v přechodových komorách musí být vždy jedna vrata zavřená. 

Vitesco Trutnov má po letošním rozšíření výroby ve svém areálu již na čtyři desítky vrat EFAFLEX. O poslední dodávce osmera vrat EFA-SRT rozhodla nejen jejich rychlost a spolehlivost, ale i schopnost komunikace s řídicím systémem AGILOX, kterou jiná vrata nenabízejí. I díky tomu jsou vrata EFAFLEX velmi často první volbou pro firmy s automatizovanými provozy.

Martin Lukeš, EFAFLEX

V praxi to funguje tak, že se první vrata otevřou, personál vstoupí (případně vjede) se zbožím/materiálem a teprve po zavření prvních vrat se mohou otevřít ta druhá. Systém je plně automatizovaný, a není tedy možné jedna vrata otevřít, pokud ta druhá nejsou zavřená. Proto je také velmi důležitá rychlost otevírání vrat. Čím rychlejší otevření (a zavření), tím menší prodleva v přechodových komorách. A platí to i naopak – pokud by vrata nebyla rychlá, logistický proces by se zpomalil. V případě vytápěných (nebo chlazených) prostor by se pak se zpomalováním procesů zvyšovaly i energetické ztráty. 

Barevná úprava vrat 

Fóliová vrata v přechodových komorách v Trutnově mají na přání zákazníka i barevnou úpravu. Vrata jsou světle šedá s transparentními okny pro zvýšení bezpečnosti provozu. Horní i boční lišty jsou lakované v barvě fólie vrat.  

EFAFLEX ve Vitescu

Doposud instalováno 38 kusů rychloběžných vrat EFAFLEX.
Poslední dodávka 8 ks fóliových vrat EFA-SRT v roce 2023.
Vrata EFA-SRT instalována do přechodových komor pro oddělení čistých provozů.
Rychlost otevírání EFA-SRT až 2 m/s, 150 tisíc roční počet garantovaných cyklů.
Ve firmě jsou na různých místech zateplená spirálová vrata i další rolovací fóliová vrata.

Vitesco Trutnov

Zaměstnává cca 2000 lidí.
Firemním cílem je čistá a udržitelná mobilita.
Věnuje se rozvoji v oblasti čistých pohonů pro všechny typy vozidel.
Sdílet

Zajímavosti

Společnost EFAFLEX se svými rychloběžnými vraty jako jediná dokázala nabídnout řešení, které umožňuje komunikaci vrat s automatizovaným řídicím systémem AGILOX.

Proč mít vrata od Efaflexu

 1. Unikátní rychloběžný vratový systém
 2. Nejrychlejší vrata na trhu
 3. Možnost výběru z 65 typů vrat
 4. Certifikace vrat pro jednotlivé segmenty
 5. Individuální velikost vrat
 6. Výroba největších vrat na trhu se zvýšenou odolností proti větru
 7. Dokonalé těsnění vrat
 8. Splnění individuálních požadavků pro každý výrobní prostor
 9. Výroba vrat přímo v České republice
 10. Spolehlivý provoz při počtu až 250 tisíc cyklů za rok
 11. Vlastní servis zajišťovaný přímo pracovníky Efaflexu
 12. Výroba většiny náhradních dílů do 24 hodin

Galerie

Chci vědět více